(foto: uradna spletna stran kluba)
Kako je mogoče, da je eden najbolj tradicionalnih francoskih klubov padel v tako globoko luknjo?
Pred nekaj dnevi je nogometni svet šokirala novica, da se je uprava enega največjih in najuspešnejših francoskih klubov, Bordeauxa, odločila odpovedati profesionalnemu statusu, kar v principu pomeni, da je klub bankrotiral. Kako je prišlo do tega, da je nogometna inštitucija, ki ima šest naslovov francoskega državnega prvaka, štiri pokalne naslove, tri lovorike ligaškega pokala in tri superpokalne lovorike, tako globoko zabredla?
Girondins de Bordeaux so še pred kratkim nekaj pomenili v francoskem in evropskem nogometu in imajo več kot stoletno tradicijo. Športni klub, ki je na začetku gojil samo gimnastiko in streljanje, je bil ustanovljen že leta 1881, leta 1920 pa je zaživela tudi nogometna sekcija. V evropskih tekmovanjih so Les Marines et Blanc prvič nastopili leta 1968, leta 1996 so igrali v finalu pokala UEFA, v sezoni 2009/10 pa so bili prvi v skupini A lige prvakov v konkurenci Bayerna in Juventusa in so nato prišli vse do četrtfinala.
V temno modrem dresu Bordeauxa so nekoč igrali velikani francoskega nogometa Alain Giresse (1970-1986), Jean Tigana (1981-1989), Ulrich Rame (1997-2011), Christophe Dugarry (1988-1996 in 2000-2003), Bixente Lizarazu (1988-1996), Zinedine Zidane (1992-1996), Jules Koundé (2017-2019), Aurélien Tchouaméni (2018-2020) in mnogi znani tuji nogometaši, na primer Portugalec Pauleta (2000-2003) in Maročan Maroune Chamakh (2002-2010). Toda ti časi so minili.
Finančne težave so začele klub pestiti v zadnjem desetletju. Leta 2015 je bil štadion Atlantique na novo zgrajen za Euro 2016, stroški pa so dosegli številko 183 milijonov evrov. Tega denarja seveda ni prispeval klub, je pa najemnina na novem objektu drastično narasla, kar je prispevalo k vse slabšemu finančnemu stanju nekoč uspešnega kluba, ki je svojo zadnjo lovoriko, francoski pokal, osvojil leta 2013.
Stanje se je še poslabšalo, ko je dolgoletni lastnik, medijski holding Groupe M6, leta 2018 klub za 70 milijonov evrov prodal ameriškemu špekulantu Josephu DaGrosi in njegovemu podjetju General American Capital Partners s sedežem v Miamiju. "Tukaj smo zato, da bi zmagovali," se je hvalil DaGrosa ob prevzemu in napovedal, da bo poskušal prekiniti prevlado PSG-ja. "Morda bo trajalo nekaj časa, a tu smo zato, da bomo zmagovali. Prilagoditi se moraš bojevniku v sebi. To je vojna."
Dve leti kasneje, na višku pandemije covid-19 je DaGrosa prodal svoj delež v klubu solastnikom, investicijskemu skladu King Street, in se umaknil iz francoskega nogometa. Sklad King Street je delež v klubu kupil že leta 2018 skupaj z DaGroso, zdaj pa so imeli popoln nadzor. Finančna situacija v klubu je bila zaradi pandemije in propada prodaje televizijskih pravic za Ligue 1 televizijski hiši Mediapro vsak dan slabša.
Aprila 2021 se je King Street po seriji potez, ki so ujezile navijaško bazo, preprosto umaknil iz kluba in ga pustil v nezavidljivi situaciji. Legenda kluba, Christophe Dugarry, je takrat izjavil: "Dobro je, da ti klovni odhajajo. King Street … Prišli so zato, da napolnijo svoje žepe na račun kluba in odšli so s kratko izjavo za javnost. Nikakršnega športnega projekta niso imeli. Razmišljali so samo o denarju, ki naj bi ga dobili od Mediaproja. Vse njihove odločitve so bile napačne."
Bordeaux je bil nato prodan kontroverznemu luksemburško-španskemu podjetniku Gerardu Lopezu, vendar tudi to ni zaustavilo drsenja v prepad. V sezoni 2021/22 so bili Les Girondins zadnji v Ligue 1 in so prvič po treh desetletjih izpadli v drugi rang. Še preden so začeli s tekmovanjem v drugi ligi, jih je administrativni direktorat za francoski profesionalni nogomet Direction Nationale du Contrôle de Gestion (DNCG) zaradi finančnih težav poslal v tretjo ligo, a je bila odločitev po uspešni pritožbi kluba vendarle spremenjena.
Bordeaux je nato še dve sezoni "zdržal" v drugi ligi. V sezoni 2022/23 je pod trenerjem Davidom Guionom za tri točke zgrešil drugo mesto in vrnitev med elito, v naslednji sezoni pa je eksperiment z neizkušenim Albertom Riero povsem spodletel, saj so bili Les Girondins na koncu šele dvanajsti, Španec pa se je bolj kot s svojo ekipo ukvarjal z žaljenjem konkurentov.
Potem ko so propadla pogajanja za prevzem kluba z lastniki Liverpoola, Fenway Sports Group, se je Bordeaux znašel v slepi ulici. Zaradi insolventnosti so bili spet degradirani v tretjo ligo, nato pa so 25. julija 2024 sporočili, da bodo razpustili ekipo in se odpovedali profesionalnemu statusu. Zaprli so tudi trening center, niso pa razpustili mladinskih selekcij, iz katerih nameravajo črpati igralski kader za tekmovanje v tretji ligi.
Albert Riera se je hitro znašel in se z repom med nogami vrnil v slovensko ligo, kaj bo s slovenskim reprezentantom Žanom Vipotnikom, ki je v prejšnji sezoni z malo uspeha igral za Bordeaux, pa zaenkrat še ni znano.