Lisandro Martinez (foto: Getty Images)
Nogometaši na najvišji ravni vsako leto odigrajo večje število tekem, toda to morda ni glavni razlog, da zadnja leta pogosteje prihaja do poškodb.
Španski časnik AS je opravil intervju s priznanim ortopedskim kirurgom Kevinom Stonom. Specialist iz ZDA je v pogovoru povedal marsikaj zanimivega, dotaknil se je tudi teorije, da je za nedavno porast poškodb v nogometu krivo dejstvo, da igralci na najvišjem nivoju odigrajo vse več tekem. Stone glavne razloge vidi drugje - prave rešitve pa ni.
"Razlogov za porast je več, eden od njih je lahko tudi urnik. Vendar ni niti približno glavni. Tisti, ki preučujemo to temo, že dolgo iščemo razloge in s tem tudi preventivo. Toda sama narava nogometa, ključ, v katerem se skriva njegova velika lepota, to onemogoča: nogometaši so vedno boljši in močnejši. Sila v spopadih branilcev se množi in ne samo to: napadalci vse hitreje in z več talenta spreminjajo smer. Presegajo tisto, kar zmoremo mi, smrtniki."
"Hitreje ko nogometaš v driblingu spreminja smer, bolj je vez, ki drži stegnenico na golenico, izpostavljena tej sili. Ko naši igralci postajajo močnejši in hitrejši, njihovi gibi postajajo tako rekoč "manj naravni". Pri tem trpi vez, ki na to ni navajena. Pogosto tako, da se pretrga."
Stone dodaja, da konkretnih rešitev ni na vidiku. Marsikaj je odvisno predvsem od genov, pomaga pa lahko, če so druge mišice močnejše:
"Na splošno ne. Rečeno je bilo, da je poškodb manj, če so okoliške mišice, na primer stegenske, močnejše. Vendar to seveda ni matematična teorija - zakaj torej smučarji, ki imajo te mišice dosti bolj razvite kot drugi, še naprej trpijo zaradi neštetih pretrganin križnih vezi?"